Vicdan Sözleri

Vicdan Sözleri içeriğimizde bulunan sözleri sizler için çeşitli kaynaklardan derledik. En altta bulunan yorum satırına siz de söz önerilerinizi lütfen yazınız.

Vicdan sözleri yazımızda temiz uzun vicdan sözleri, vicdan ile ilgili sözler ve sevgiliye vicdan yaptıracak mesajlar bulabilirsiniz.

Vicdan Sözleri

Olmaz dediklerin gün gelir olur. Gitmez dediklerin bir bakmışsın ki gitmiş, dönmez dediklerin bir bakmışsın ki dönmüş. Zaman böyledir işte, olmaz dediklerini olduran bir vicdansız…

Vicdansıza vicdan öğretmek en zorudur. Kalbi pas tutmuştur bir kere. Vicdanının sesini duymadan, körlemesine gidene, artık ne söylesen nafiledir.

Hayal kurmak güzeldir ama ne yazık ki sonunda hayal kırıklıklarını da beraberinde getirir. Vicdanı olmayanların ülkesinde, hayal kurmak ve o hayallerin gerçekleşmesini beklemek bizim neyimize?

İnsanın merhameti vicdanında gizlidir. Orada uyur usulca ve yol gösterir kalbe kendini hiç hissettirmeden. Geldiği gibi gidenlere, acımasızca incitenlere, kalp kırıp üzenlere rağmen…

Şiiri seninle sevdim, hatta tüm şarkıları seninle sevdim. Vicdanımın sesini dinlemeyi öğrendim sayende. Merhameti öğrendim, kuşu, kediyi, köpeği karşılıksız sevebilmeyi öğrendim. Seninle tüm dünyayı kucakladım, hiçbir karşılık beklemeden üstelik.

Mesajların olmasa da olur. Arama istersen, sorma, gelme hatta. Ama merhametini kaybetme bize karşı ne olursun. Vicdanında olsun hep elin. Öyle şefkatli, öyle derin sev. Bizi bizden almadan önce vicdanının sesini dinle ne olursun.

Vicdanım öyle rahat ki, olanlardan sonra. Gittim evet ama vicdanım rahat bir şekilde gittim. Sen, sana yaptığım her şeyi hak ettin.

Yalandan,dolandan, riyadan daha fazla nefret ettiğim bir şey varsa o da vicdansızlıktır. Merhameti unutmuş bir dünyada nasıl yeşersin umutlar? Nasıl bakalım geleceğe sevgiyle? Nasıl emanet edelim çocuklarımızı o merhametsiz geleceğe?

Ey zalim, ben sana ne ettim ki bana bunları reva gördün? Şimdi elini vicdanına koy da söyle ben seni sevmekten başka sana ne kötülük ettim? Sevmekse suçum, vicdanını dinle ve ver cezamı, ben razıyım.

Hayatın tokadını yemiş kişi, vicdansızlığın ne demek olduğunu en iyi bilen kişidir. O tokatla anlar, vicdandan yoksunların merhametsizliğini. Çiğ süt emmiş insanoğlunun ne vicdansızlıklar yapabileceğini, işte o tokat anlatır ona.

Vicdan Sözleri Uzun

Elini vicdanına koy ey zalim! Bana çektirdiğin acıları sen de bir gün çekmek istemiyorsan, elini vicdanına koy ve gör yaptıklarını. Suçunu anlarsan af dilemeye de yüzün olur belki.

Gitmek istersen dur demem inan ki. O kararı verenin önünde dağ olsa duramaz artık. Dur demem ama tek bir şey isterim senden: Vicdanının sesini dinle ve sor kendine, ben ona haksızlık mı ediyorum diye.

Vicdanı rahat olanın uykuları da rahat olur. Başını yastığa koyduğunda huzurla kapanır gözleri. Çünkü bilir ki, haksızlık yaptığı kimse yoktur, vicdanıyla atmıştır tüm adımlarını.

Her şeyin yolu vicdandan geçer. Vicdanını dinlemeyen biri asla iyi bir insan olamaz. Vicdansızlığı ona iyilik yolunda taş koyar, kalpleri kırar, ruhları incitir.

En çok vicdansızlıklar üzdü beni bu hayatta. Merhameti bilmeyen, vicdandan yoksun insanlar üzdü en çok. Kin güden, kuyu kazan, vicdan nedir, merhamet nedir bilmeyenlerdi beni yaralayan aslında.

Her şeyi unuttum, her şeyi silip attım da aklımdan, bir tek yaptığın vicdansızlığı unutamadım. Yıllar gelip geçti ayrılığımızın üzerinden. Ama ben senin bana yaptığın vicdansızlığı asla unutamadım.

Giden mi daha çok merhamete ihtiyaç duyar, yoksa kalan mı? İkisinin de kanayan yaraları vardır aslında. Vicdan muhasebesinde ikisi de kendince hatalar bulur kendi davranışlarında. Sonra anlar ki çok geçtir. Hak verse de karşıdakine, giden gitmiştir kalan ise kalmıştır gidenin ardında.

Issız bir sokakta yalnız kalmış bir kedi yavrusu görünce, vicdanın nasıl sızlarsa, terk ettiğin bu zavallı için de öyle sızlamalı. Bırakıp gidince bitmiş olmuyor hiçbir şey, o taşlaşmış kalbin bunu anlamalı.

Geleceğim ol, umudum ol, vicdanım ol, huzurum ol. Gel benimle ben ol, biz ol, aşk ol. Birlikte daha güzel olalım, merhameti tüm dünyaya yayalım. Sevgiyle açılsın gözler. Vicdanını dinlesin tüm kalpler.

Geleceğe umutla bakmak istiyorum ama nafile. Vicdan yok olmuş, merhamet son bulmuş. Herkes herkesin kuyusunu kazar olmuş. Dürüstlük bitmiş, namertlik moda olmuş. Vicdansızın sesi mazlumu bastırmış, artık çok geç olanlar olmuş.

Vicdansızın gideceği tek bir yol vardır: o da kötülerin yoludur. Vicdanı olmayanın merhameti olmaz, yolu iyilikten geçmez, üstü başı kötülük çamurundan kurtulmaz.

Her zaman için vicdanının rahat olması en önemlisidir. Çünkü başka türlü geceler rahat geçmez, kalp aydınlamaz, ruh ferahlamaz. Başka türlü için rahat etmez, huzursuzluklar seni bırakmaz.

Haksızlık yaptığını düşündüğünde, vicdanının sesini dinle. O ses sana en doğru yolu gösterecektir. Eğer bir haksızlık yaptıysan bunu senin yüzüne vurabilecek olan yine senin kendi vicdanındır.

Vicdan sözleri yazımızın sonuna geldik.

Hayalimdeki dünyada herkesin merhamet sonsuz, sevgisi sonsuz, anlayışı sonsuz. Öyle ki, ne vicdansızlıklar oluyor ne de kalp kıranlar bu dünyada barınıyor. Öyle bir hayal ki bu benim kurduğum, herkes vicdanıyla başbaşa verip geceler boyu düşünüyor, ben bugün birine haksızlık yaptım mı ya da bir kalp kırdım mı diye.

Özgürlüğüm aslında vicdanımdan gelir. Vicdanımla veririm kararlarımı, öyle çıkarım yola. Kimseyle uğraşmadan yürürüm dümdüz kendi yolumda.

Benzer İçerikler

En Güzel Bob Marley Sözleri

En Güzel Bob Marley Sözleri

Dokunaklı Sözler

Karşınızdakinin ta kalbine dokunacak sözler mi arıyorsunuz. O zaman dokunalı sözler sayfamız sizin için doğru yer.

Ağır Laflar En Anlamlı Ağır Sözler

Ağır Laflar En Anlamlı Ağır Sözler

Son Yorumlar
Yorum Yap
Kapat