Etkileyici Uzun Sözler

Etkileyici Uzun Sözler içeriğimizde bulunan sözleri sizler için çeşitli kaynaklardan derledik. En altta bulunan yorum satırına siz de söz önerilerinizi lütfen yazınız.

Talihsiz bir insan olabilirsiniz. Hep sizin başınıza kötü şeyler geliyor gibi hissedebilirsiniz. Ama dünyada çok daha kötü durumda olan insanlar var onları aklınıza getirin. Açlıktan ölmek üzere olan, yiyecek bir parça ekmek, içecek bir tas su bulamayan insanlar. O yüzden, şükredin, üstesinden gelmeye çalışın.

Açlıktan ölecek bir canlıyı, kediyi, köpeği kurtarmaktan asla çekinmeyin. Sizin şefkatinizi hissedecektir ve zarar vermeyecektir. Ama aynısını bir insana yaptığınız zaman, sizi arkanızdan vurup vurmayacağını bilemezsiniz.

Ayakta kalmak gerekli bu hayatta. Bir ağaç gibi kök salmak gerekli ki toprağa, rüzgârda bir yaprak gibi savrulmamak için. Sağlam durmak gerekli zorluklara karşı, aşılan zorluklar, köklerin daha sağlam olmasını sağlar.

Kalemin, kılıçtan daha tehlikeli olduğunu söylerler. Kelimeler insanın canını da acıtır, güzel günleri de yaşatır. Öyle kelimeler vardır ki, bilime öncülük eder, öyleleri vardır ki, kitleleri peşinden sürükler. Kelimeler ülke de kurabilir, ülkede yıkabilir. Bu yüzden medeniyet her zaman üstün gelir.

Hiç kimsenin umudunu yitirmesine vesile olmayın. Olmayacak dua âmin denilmez gibi sözler sarf etmeyin. Bırakın hayalini kursun, bugün bile kullandığımız eşyaların hemen hemen çoğu, hep bir hayalcinin kütüphanesinden çıkmıştır.

Para her insanın cebinde olmaz, olmak zorunda da değildir. Ama olması gereken şey namus ve haysiyettir. Bir insan maddi varlığı olmadan da hayatını devam ettirebilir, ama gururu olmadan sürünmekten öteye geçmesi mümkün değildir.

İnsanların hepsine yakın olmaya çalışmayın. Siz her insana sevgi beslerseniz, bir süre sonra, o insanların kölesi olursunuz. Sevdiğiniz ve sevmediğiniz insanlar olsun bu hayatta, nasıl ki sevmediğiniz yemekler olduğu gibi.

Senin ile aramdaki gelişen ilişkiden, asla ama asla korkmuyorum. Ben korkmadığım bir şeyin peşinden gitmekten asla çekinmem. Sonuna kadar gitmeye çalışırım. Düşerim, savrulurum, kötü hissederim ama devam ederim. İşte seni bu derece seviyorum.

İlkler her zaman güzeldir, ilk kez konuşmaya başladığınız, ilk kez yürümeye başladığınız, ilk okul gününüz, yaşadığınız ilk acı, duyduğunuz sevinçler her zaman özeldir. Ama bunların içinden yaşayacağınız bir duygu var ki, hepsinden farklıdır. İlk kez âşık olduğunuz zamanı asla unutmasınız.

Eğer kendinizi güçsüz ve pasif hissediyorsanız, ruhunuza bakın. Ruhunuz yara almışsa onu güçlendirin. Zira ruhu kuvvetli olan insanın, bu hayatta başaramayacağı hiçbir şey yoktur.

Hayat felsefesi, göründüğünden çok daha zor olabilir. Düşündüğümüz şeyler, dışarıdan bakıldığında kolay gibi de görünebilir. Olayın içine vardığımızda, bizi etkilediğini gördüğümüzde, sonuçlarına katlandığımızda hayat felsefesini öğrenmeye başlarız.

En çok istediğim şey ne biliyor musun? Senin sıcaklığını yakınımda hissetmek, dizlerinin üzerine başımı koyup, bir ömür boyu bu anın bitmemesini dilemek. Seninle beraber cenneti düşlemek. Başka bir şeyi düşünmenin mümkün atı da olmaz zaten.

Güneşe karşı yapabileceğimiz bir şey yoktur. Onu söndüremeyiz, zarar veremeyiz. Yapabileceğimiz tek şey, elimize bir şemsiye alıp güneş aramıza set çekmek olabilir.

Dünyayı değiştirmek çok zordur. Düzeni bozmak, içinden çıkılmayacak durumlara insanı götürmekten başka bir şey yapmaz. Ama daha da zor olanı nedir biliyor musunuz? Bir insanı değiştirmek. İnsanın doğarken olmadığı yıkılması zor ön yargıları bulunur. Ön yargılarımız, yıkılmadığı sürece ne kendimizi ne de dünyayı değiştirebiliriz.

Elindekilerin kıymetini bilmek gerek. Onları kaybetmeden, ne olursa olsun anlamak davranışları onu göre düzenlemek gerek. Elinizdeki kullandığınız bir nesne de olabilir, ailenizden bir kişi de sevdiğiniz bir insanda olabilir.

Dünyanın sonunda doğan bir çocuk olsaydınız nasıl olurdu? Dünyanın yok oluşundan önce doğan son çocuk olsaydınız. Üzülür müydünüz yoksa, bu dünyanın çirkefliği ile büyümeyeceğiniz için memnun mu olurdunuz?

Etkileyici Uzun Mesajlar

Seni üzmemek için fazladan yapman gereken bir şey yok aslında. Aynı düşüncelere sahip olmamız bile yeterli olurdu. Ben seni düşünürken, iyiliğin için elimden geleni yapmaya çaba gösterirken, sen de kendin için aynı düşüncelere sahipsen bu yeterli bile olur.

Sözler tükendiğinde, daha fazla konuşmamak gerekir. Söylenecek her kelime boşa akan bir su gibi olacaktır. Her şey yerli yerinde güzeldir. Ruhlar silinip gittiğinde, aşk kalpte tutunamadığı zamanda, bırakın sözler tükensin kimse konuşmasın.

Bir dostunuz olabilir, bir sevgiliniz, aileniz, ama hiç kimse sizin her şeyiniz olamaz. Bir insan evinde, yatağında, uyuduğunda kendi karanlığında yalnızdır. Başkaları zorlukları atlatma da size yardımcı olabilir. Ama bir insan sizin her şeyiniz olursa, siz başka birine dönüşmüşsünüz demektir.

İnsanı üzebilirsiniz, kalbini kırabilirsiniz hatta onu yalnızlığa terk edebilirsiniz. Ama bir insanı terk edemezsiniz. Bunu yaparsanız umudunu elinden alırsınız.

Gökyüzünde uçurtma uçurmak, mavinin derinlikleri ile bulutların özlemini çekmek, mutluluk vericidir. Elinde iken kıymetini anlamak gerekir, uçurtma bir kez kaçıp giderse, siz uçurtmaya, gökyüzü de uçurtmaya küser.

İnsanın az ve öz konuşanını bu devirde bulmak bir hayli zor. Oysa ki, çok konuşmamızı isteseydi Tanrı, bize bir ağız yerine iki, iki kulak yerine bir tane verirdi. Dinlemeyi bilen insan bu yüzden benin için daha değerlidir.

Hayat bize büyük boşluklar sunar. Belirli virajlarda yönlendirir. İnsanların yapması gereken, dönem noktalarına gelene kadar, bize sunulan boşlukları düzgün bir şekilde doldurmaktır. Bizler ne kadar kendi adımıza doğru adımlar atabilirsek, önümüze çıkacak keskin virajları da çok kolay atlatabiliriz.

Bir hayalin peşinden gitmek, her zaman iyi sonuçlar doğurmaya bilir. Ben hayalimin, yani senin peşinden koştum, yürüdüm, haykırdım ama bir tanesini bile ulaşamadım. Seni en ulaşılmaz yere koyduğumun, kalbimin içine yerleştirdiğimin farkında bile değilmişim.

Zorda kaldığın vakit bir insanı arama. Aradığın kişi senin zafiyetini görmesin ki, sen bu zor durumu atlattığın zaman karşına çıkması. Bu yüzden, iyi günlerinizde arayın dost dediklerinizi, kötü zamanlarınızı kendiniz yaşayıp çözün.

Gözlerinde gördüğüm ışık, hayal kurmamı sağlıyor. Hayallerim beni geleceğe taşırken, umut içinde uyumamı, yaşama güzel bakmama olanak veriyor. Sen hayatım da olduğun sürece, ben senin gözlerine bakıp, ışığınla ilerlemeye devam edeceğim.

Güzel sözler vardır, insanları etkileyen, derinine kadar. Huysuz bir çocuk gibi insanın aklını bulandırırlar. Ama hiçbir söz, şarkı sevdiğinin gözlerine bakmaya benzemez. Hiçbiri o gözlerdeki anlamı çözmeye yetmez. Sözleri güzeli anlatsa da güzeli yaşamak ayrıdır.

Güzel anılar biriktirmek, sadece geçmişte çekilmiş olan birkaç fotoğraf değildir. Anılar, bize dostluklar kazandırır. Hayatın zorluklarını atlatmamıza yardımcı olur. Hatıralarımızı güzel yapan hayatımızda ki insanlardır. Yaşadığımız tecrübelerdir.

Benzer İçerikler

Abdürrahim Karakoç Sözleri

Kâinat uyur sessizce,Ben hep seni düşünürüm. Temizlen de gir mezara Toprak senden incinmesin. Demiş güzel insan Abdürrahim Karakoç bir sözünde

Ahmet Hamdi Tanpınar Sözleri

Ahmet Hamdi Tanpınar diyor ki: Hepimiz ömrümüzün kısalığından şikayet ederiz; fakat gün denen şeyi bir an evvel ve farkına varmadan harcamak için neler yapmayı

Abraham Lincoln Sözleri

Bu sayfamızda Abraham Lincoln Sözleri yer almaktadır. İşçiler tüm devletlerin bel kemiğidir. Kimse kimseyi rızası olmadan yönetemez. Yarın geride kalan ömrümüzün ilk günüdür. Hatadan korkan bir insan, hiçbir şey yapamaz. Gelecek senin notlarındır, geçmişse sınavın. İnsanlarda kötülük arayanlar mutlaka bulurlar. Denemeliyiz, çünkü denemezsek asla başaramayız. Ya hür bir millet olarak yaşayalım ya da ölelim. Bazıları […]

Son Yorumlar
Yorum Yap
Kapat